Zęby mleczne


Jeśli w naszej diecie brakuje pewnych składników odżywczych, tkanki jamy ustnej mogą się stać bardziej podatne
na infekcje
. Niedobory żywnościowe mogą między innymi prowadzić do rozwoju schorzeń dziąseł, które stanowią główną przyczynę utraty zębów u osób dorosłych. Choć zbyt uboga dieta nie jest bezpośrednim powodem powstania chorób przyzębia,wielu badaczy uważa, że przyczynia się ona do przyspieszenia i zaostrzenia ich przebiegu. Wiedza
o tym, kiedy i co podawać dzieciom oraz jakich pokarmów unikać, pomaga wykształcać zdrowe nawyki żywieniowe, których długoterminowe korzyści wykraczają daleko poza zdrowy uśmiech.

Cukier kontra zęby
Dzieci uwielbiają słodycze w każdej postaci. Niestety ich zęby nie podzielają tej pasji. Dzieje się tak, ponieważ spożywany cukier jest zmieniany przez obecne w płytce nazębnej bakterie w kwasy, które podrażniają szkliwo.
W większości przypadków dzięki naturalnym systemom obronnym organizmu oraz regularnemu szczotkowaniu
zębów pastą z fluorkiem nie stanowi to problemu. Jednak jeśli dziecko często spożywa duże ilości pokarmów i napojów zawierających cukier, zęby są wystawione na działanie kwasów przez bardzo długi czas. Może to doprowadzić do rozwoju próchnicy.

Dlaczego zęby mleczne są bardziej narażone na próchnicę?
Zęby chronione są od zewnątrz przez warstwę szkliwa, które jest najtwardszą tkanką w organizmie człowieka. Jednak warstwa szkliwa pokrywająca zęby mleczne jest cieńsza niż w przypadku zębów stałych, co sprawia, że ewentualne zmiany próchnicze tworzą się znacznie szybciej i powodują daleko większe szkody. Próchnica rozwija się w miejscach, gdzie kwasy wytwarzane przez bakterie bytujące w płytce nazębnej wnikają pod zewnętrzną powierzchnię zębów.
Tam niepostrzeżenie tworzą niewidoczne z wierzchu otwory, nad którymi w końcu zapada się zewnętrzna powierzchnia zęba i tworzy w ten sposób ubytek. We wczesnych stadiach rozwoju próchnica nie wiąże się z bólem, jednak lekarz dentysta z pewnością zauważy jej objawy i podejmie stosowne środki, by zapobiec jej dalszemu rozwojowi. To właśnie dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne. Pasty do zębów z zawartością fluorku odgrywają istotną rolę
w procesie remineralizacji zębów, ponieważ zapobiegają powstawaniu ubytków przez uzupełnienie minerałów wypłukanych ze szkliwa. Jeśli jednak remineralizacja nie nastąpi odpowiednio wcześnie, próchnica może się rozwijać bez przeszkód. Na tym etapie dziecko najprawdopodobniej zacznie się skarżyć na ból zęba. Po zapadnięciu się zewnętrznej powierzchni zęba konieczne będzie wypełnienie ubytku. Przy dużych zmianach próchniczych może się pojawić konieczność usunięcia zęba. Ten czarny scenariusz nie musi się wcale sprawdzić. Dzięki prawidłowemu szczotkowaniu zębów pastą z fluorkiem, właściwej diecie i regularnym wizytom u lekarza dentysty twoje dziecko z pewnością będzie się cieszyć kompletem zdrowych zębów.