Zęby mleczne 
AQF V www paszcza 1

Rozwój uzębienia
Choć zęby mleczne wypadają już po kilku latach, mają do spełnienia wiele ważnych funkcji. Należy o nie dbać przede wszystkim dlatego, że kształtują jamę ustną i przygotowują ją do pojawienia się zębów stałych. Co ciekawe, pomagają nawet nakierować zęby stałe na ich właściwe miejsce! Dlatego jeśli dziecko utraci mleczaki zbyt wcześnie na skutek próchnicy lub problemów z dziąsłami, pojawiające się w ich miejsce zęby stałe mogą się krzywo wyrzynać i nachodzić na siebie. Warto również pamiętać, że warstwa szkliwa na zębach mlecznych jest cieńsza niż ta, która chroni uzębienie osób dorosłych. Tym samym dodatkowa ochrona staje się absolutnie niezbędna. Nigdy nie jest za wcześnie na naukę prawidłowych nawyków.

Jakie funkcje pełnią poszczególne zęby?
Dzieciom wyrasta łącznie 20 zębów mlecznych (komplet 32 stałych zębów uzyskają dopiero, gdy ich jama ustna będzie odpowiednio duża). Zęby mleczne można podzielić na trzy rodzaje, z których każdy ma do wypełnienia inne zadanie:

  • SIEKACZE: 
    Płaskie przednie zęby. Służą do wgryzania się w pokarm.
  • KŁY: 
    Ostro zakończone zęby służące do odrywania kęsów pokarmów.
  • ZĘBY TRZONOWE: 
    Duże zęby znajdujące się z boku jamy ustnej. Ich rola polega na miażdzeniu i rozcieraniu pokarmu na drobne kawałki. Zęby przedtrzonowe pojawiają się u dzieci wraz z uzębieniem stałym.